16 października – Dzień Papieża Jana Pawła II
Dzień Papieża Jana Pawła II został ustanowiony przez Sejm RP 27 lipca 2005 r. jako wyraz hołdu największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory. Dzień Papieski od roku 2001 obchodzony jest również w polskim Kościele rzymskokatolickim, na znak wdzięczności i łączności duchowej z Ojcem Świętym. Przypada w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra.
16 października 1978 r. arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła - pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu niebędący Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Polak zasiadał na Stolicy Piotrowej przez ponad 26 lat. W czasie Jego pontyfikatu Kościół zmienił swoje oblicze. Papież Jan Paweł II odbył ponad 100 pielgrzymek, spotykał się z chorymi, prześladowanymi. Posługiwał się prostym i zrozumiałym językiem, dzięki czemu docierał do bardzo wielu ludzi.
Jan Paweł II pełnił funkcję zwierzchnika Kościoła do końca życia. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. 27 kwietnia 2014 r. Jan Paweł II został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego. Święty Jan Paweł II wciąż pozostaje w sercach wiernych, nie tylko Polaków. To papież, który swoją dobrocią, wyrozumiałością oraz miłością do ludzi zjednywał sobie serca wielu osób w każdym wieku. Do dziś jego nauki stanowią wytyczne w życiu młodych ludzi, dla których ciągle jest największym życiowym autorytetem.
Uchwałą Rady Gminy Pawłosiów z dnia 26 października 1999 r. Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Pawłosiów.
PODPISANIE KOLEJNYCH UMÓW
13 października br. Wójt Gminy Pawłosiów Mariusz Reń w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie podpisał umowy dotyczące przyznania dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa w zakresie usuwania skutków klęski żywiołowej, która miała miejsce 18 kwietnia br.
Łączna wartość przyznanego dofinansowania w kwocie 551 287,00 zł, zostanie przekazana na odbudowę boiska sportowego KS "CZARNI PAWŁOSIÓW’’, remont piwnic budynku Urzędu Gminy Pawłosiów, remont altany tanecznej, wymianę budynku szatniowego, garażowego, zagospodarowanie terenów zielonych.
Zarządzenie Wójta Gminy Pawłosiów
ZARZĄDZENIE Nr 0050.70.2025 WÓJTA GMINY PAWŁOSIÓW z dnia 13 października 2025 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji Programu współpracy Gminy Pawłosiów z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami o których mowa art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2026.
- Zarzadzenie 0050.70.2025.pdf (144 Pobrań)
- Roczny program współpracy Gminy Pawłosiów.pdf (156 Pobrań)
- Ankieta konsultacyjna.pdf (142 Pobrań)
POZYSKANIE KOLEJNYCH ŚRODKÓW NA OCHRONĘ LUDNOSCI
7 października br. Wójt Gminy Pawłosiów Mariusz Reń w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie podpisał następną umowę na realizację zadań wynikających z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026.
Pozyskane środki samorząd przeznaczy na realizację zadań pn. "Dostawa sprzętu i urządzeń dla potrzeb sytuacji kryzysowych w Gminie Pawłosiów’’.
Łączna wartość przyznanego dofinansowania wynosi 67 886,16 zł.
„Polska w symbolach”
Zbliża się niezwykle ważna dla nas wszystkich data – 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. To dzień, w którym z dumą wspominamy tych, którzy poświęcili swoje życie, aby Polska mogła powrócić na mapę Europy i abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. To także czas, gdy wspólnie zastanawiamy się nad tym, czym jest patriotyzm i w jaki sposób możemy go wyrażać w naszej codzienności.
Patriotyzm to nie tylko wielkie słowa i historyczne czyny, ale także szacunek do naszej tradycji, do symboli narodowych – do bieli i czerwieni, do Orła Białego, do hymnu, które jednoczą pokolenia Polaków. To one przypominają nam, kim jesteśmy i skąd pochodzimy.
Dlatego właśnie, z okazji tegorocznych obchodów Święta Niepodległości, Wójt Gminy Pawłosiów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie ogłasza konkurs „Polska w symbolach”. Chcemy, aby każdy – najmłodsi, młodzież i dorośli – mógł wyrazić swoje poczucie polskości, dumę z ojczyzny i radość z wolności.
Niech ten konkurs będzie okazją, byśmy jako wspólnota spotkali się wokół tego, co nas łączy – naszej polskiej tożsamości. Wierzymy, że razem stworzymy piękną mozaikę patriotyzmu, w której każdy głos – od najmłodszego po najstarszego – będzie równie ważny.
Drodzy Państwo,
Pokażmy, że w Gminie Pawłosiów serca biją w rytmie biało-czerwonym.
Organizatorzy
- Zalacznik_Nr_1_-_metryczka.docx (170 Pobrań)
- Regulamin_konkursu.docx (195 Pobrań)
- Załącznik nr 2 - zgoda na przetwarzanie danych osobowych (1).docx (149 Pobrań)
